ROK 2010

skanuj00035skanuj00014

kartka1

kartka2W tym roku po raz 11 odbyła się Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie. Honorowy patronat pełnił O. Eustachy Rakoczy Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości z zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Po raz pierwszy gościliśmy księdza generała Wojska Polskiego Stanisława Rospondka.

Tradycyjnie, jak co roku był z nami kapelan żołnierzy Armii Krajowej ksiądz dziekan Józef Domański ze Starachowic oraz proboszcz klasztoru Cystersów z Wąchocka o. Honoriusz Kostek, modlił się też z nami ksiądz Jan Mikos ze Skoszyna. Na uroczystość przybyli: płk Zbigniew Krzywosz z Warszawy – pełnomocnik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezydent miasta Starachowic Wojciech Bernatowicz.

Po zakończeniu części religijnej, na polanie przy kapliczce – pomniku żołnierzy Zgrupowań “Ponury – Nurt”, trzy osoby zasłużone dla środowiska harcerskiego i niepodległościowego – phm Zuzanna Kmieciak, brat Albert Gizan – furtian wąchockiego klasztoru o.o. Cystersów oraz Leszek Nowak – wiceprezes ŚZZAK w Starachowicach, zostały odznaczone medalami Pro Memoria. W imieniu prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, udekorował ich prezydent Wojciech Bernatowicz, wspólnie z przedstawicielem tego urzędu, płk Zbigniewem Krzywoszem.Spotkanie zakończyło się na polanie gorącym poczęstunkiem, który od kilku lat przygotowuje Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy ze Starachowic i 42 DH NS „Sokoły”